NSW CCC, nswcc rugby league, combined catholic colleges rugby league, nswccc schoolboys rugby league, schoolboys knockuots, school rugby league , Cochrane Cup, Westmond Shield, MCS Finals, MCS, CIS,
Bound for glory NSW CCC RL
NSW CCC Launch 30 years of history in new book
NSW CCC Trial action last year (Photo's : ourfooty media)
The 2009 NSWCCC State Selection Trials will be held at Scully Park Tamworth on Friday 22nd and Saturday 23rd May.

The convenor is Mr Mark Falkenmire from McCarthy College Tamworth.

After previously traveling to country venues such as Forbes, Kempsey and Dubbo, NSWCCC are once again taking the selection trials to rural NSW.

West Tamworth Leagues Club is assisting in staging the trials, whilst Country Comfort Tamworth Towers is the preferred accommodation supplier.

Students from Catholic secondary schools across NSW will be vying for selection in either the 15's or 18's NSWCCC teams to compete in the ASSRL National Championships in Adelaide (15's) and Newcastle (18's).

The Australian Secondary School Rugby League Championships for the under 18's will be hoted by NSW CIS from Sunday 12 - 17 th July with a pre Championship meeting on Saturday 11th July.

The ASSRL under 15's travel to Adeliade with the battles played from Sunday 28 th June to the 3 rd July 2009.
Tony Conch with the 2003 U 16a Premiers - De La Salle
Tony Conch with the 2003 U 16a Premiers - De La Salle

De La Salle Caringbah JRLFC have appointed Tony Conch as the Under 16’s coach for the 2009 season.

Tony last coached at De La in 2004; in 2003 he was the Premiership winning coach, winning the Under 16’s competition.

In 2005 Tony was Assistant Coach of the Kingsgrove Colts Under 21’s, Premiers in the St George District.

That same year he was selected as Assistant Coach of the St George District Under 21’s Representative Team which was victorious in a Inter District Challenge Competition which saw teams competing from South Sydney, Balmain, Eastern Suburbs, and St George districts.

In 2006 Tony furthered his football career by accepting a position as Trainer and Conditioner of the Erina Jim Beam Cup Team competing in the NSWRL Competition.

Tony tells me it was a tough and extremely rewarding experience.

In 2007 Tony linked with the Aquinas Colts A Reserve Grade team as an Assistant Coach and Trainer, taking the team to the Final.

The former Bulldogs Junior was also the Medical Trainer for the Australian Army Team against the English Army in the Rugby League Armed Forces World Cup late last year.

He aims to bring all his experience to his new team, on and off the field.

Tony is looking forward to the challenge of season 2009.. LEARN MORE
NSW CCC players selected to play for Australia
NSW CCC players selected to play for Australia

After the conclusion of the 2008 Australian Secondary Schools Rugby League Championships the team to contest the Corporate Sports Australia International series was announced.

NSWCCC players dominated selection, occupying 8 of the 17 positions.

Congratulations to:

NSWCCC 12 Tim Auremi St Paul’s Greystanes
NSWCCC 4 Jamal Idris La Salle College Bankstown

NSWCCC 6 Albert Kelly Patrician Brother’s College Blacktown
NSWCCC 1 Junior Roqica Holy Cross College Ryde

NSWCCC 17 Neenan Simpson La Salle College Bankstown
NSWCCC 11 Jarrod Thompson St Gregory’s College Campbelltown

NSWCCC 10 Aaron Woods Holy Cross College Ryde
NSWCCC 3 Matthew Wright Patrician Brother’s College Blacktown

The team will play two Test matches against the the England Academy and one Test against the French team.

Corporate Sports Australia International Test Series
First Test – England Academy Dairy Farmers Stadium, Townsville Saturday 2 August 5.20 pm

Second Test – England Academy Kougari Oval, Wynnum Saturday 9 August 7.00 pm

Test – French Juniors Kougari Oval, Wynnum Wednesday 13 August 5.00 pm
NSW CCC Under 15's - 2008 (Photo : ourfooty media)
NSW CCC Under 15's -after their game against the Parramatta Eels - 2008 (Photo : ourfooty media) uNDeR 15'S PHoTo'S
NSW CCC Under 18's - 2008 (Photo : ourfooty media)
NSW CCC Under 18's after their game against the Parramatta Eels - 2008 (Photo : ourfooty media) UndEr 18's phOtO's

The Parramatta Eels hosted two practice hits out for both the NSW CCC Under 18's and U 15's State Rep teams at the Fairfield Junior Footy Club.

Both NSW CCC teams recieved a real good work out by the Parra Eels SG Ball & world Champion Harold Matthews Cup teams in time for next weeks ASSRL Championships in Brisbane.

The Parramatta SG Ball team played the NSW CC under 18's and from the kick off both teams showed speed and power through the enter of the ruck and out wide.

Albert Kelly was instrumental in most of the CCC's play and snuck between defenders to score a try himself before the break and the visiting CCC were up 5 tries to zero.

In the second half the Eels spent a lot of time in defence and were starved of the ball while CCC piled on four more tries to one to finish a real good game before they head over to Perth in Western Australian for another practice game before they head up to Darwin for the Australian Schoolboys Championships in July.

The second game of the day was the Riegning 2008 Harold Matthews Cup Champions up against the NSW CCC Under 15's.

This game was the exact opposite of the Under 18's game with the Eels too slippery for the younger CCC boys.

Parramatta are a great footy team and the under 15's will have learnt a lot from their experience of playing this slick Eels outfit.

"We knew that this would be a tough trial, a really good test, we played a side that play really good football and we didn't have the ball in the second half and that cost us" said a happy coach Mick Lewis.

Mick is also the head coach of this year successful Harold Matthews Cup side and reckon " yeah, it feels kinda funny playing these boys" Mick also added that the CCC boys showed real character today

Although the Eels managed to work 9 tries accoss the CCC line, there ware plenty of positivies for the CCC boys to take up to Brisbane on Saturday when they fly up to the ASSRL Under 15 Championships.

The games were held at Fairfield Park, the home of the Fairfield JRLFC, They are a small and proud little club with only 3 teams this year, the teams are under 15's, under 11's and the mighty little under 7's. Good on ya's Fairfield footy club, it was a great day enjoyed by lots of players & their families and all.

The NSW CIS (Combined Independant Schools) teams to compete at the Australian Championships in Darwin next month were picked recently at the training camp last month: NSW CIS U/18 2008
1 FULLBACK Isaac Upton Hunter Valley Grammar School
2 WING Sam Prendergast Lindisfarne Anglican College
3 CENTER Brad Calder Belmont Christian College
4 CENTER Scott Nienhuis Lindisfarne Anglican College
5 WING Brodie Edwards Lindisfarne Anglican College
6 FIVE EIGHT Rhys Lenarduzzi Chevalier College
7 HALF BACK Sam Hodges The Riverina Anglican College
8 PROP Adam Broadhead Mamre Christian College
9 HOOKER Sam George St Stanislaus College
10 PROP Ethan McInnes Barker College
11 2nd Row Arda Dalcik Waverley College
12 2nd Row Artug Dalcik Waverley College
13 LOCK James Toole St Stanislaus College
    Ben Ryan Barker College
    Carl Warburton Barker College
    Sebastian Sell Chevalier College
    Bradley Field Bishop Druitt College (Coffs Harbour)
    Chad Hastings Bishop Druitt College (Coffs Harbour)
    Zac Pitt Shellharbour Anglican College
    Costa Xenos St Philips Christian College (Port Stephens)
Coach Paul Chambers Bishop Druitt College
Manager Phil Atkinson Bishop Druitt College
MCS 13 Jason Antonelli Patrician Brothers College Blacktown MCS 19 Tim Auremi St Pauls College Greystanes
NCCC 10 Caleb Binge St John's College Woodlawn NCCC 11 Chris Binge St John's College Woodlawn
MCS 16 Ben Bridekirk St Dominic's College Penrith SICC 11 Nick Boland Oakhill College Castle Hill
NCCC 14 Adam Clydesdale St Joseph's College Aberdeen NCCC 18 Boyd Cordner St Clare's College Taree
NCCC 8 Nic Crompton St Joseph's College Banora Point NCCC 3 Scott Dunn St Joseph's College Aberdeen
NCCC 11 Jack Durheim St John's College Woodlawn MCC 6 Kieran Foran Marist College North Shore
MCS 17 Joelee Foai St Dominic's College Penrith NCCC 9 Liam Higgins All Saints College (St Mary’s) Maitland
MCS 20 Jakiel Fuimaono Patrician Brothers College Blacktown MCC 3 Jamil Idris La Salle College Bankstown
SCCC 6 Todd Graham Red Bend Catholic College Forbes MCC 6 Albert Kelly Patrician Brothers College Blacktown
MCS 5 Ben Heterick St Dominic’s College Penrith SICC 7 Brad Murray Holy Spirit College Lakemba
MCS 15 Samisoni Langi Trinity College Auburn MCS 2 Kyle O'Donnell St Gregory's College Campbelltown
MCS 21 Soane Manumoa Patrician Brothers College Blacktown MCS 23 Junior Roqica Holy Cross College Ryde
SCCC 12 Moahoni Lelei Marian College Griffith MCC 1 Neenan Simpson La Salle College Bankstown
NCCC 18 Heath McIlveen St Mary's College Gunnedah SICC 9 Sam Stanford St Augustines College Brookvale
NCCC 7 Shay Padberg All Saints College (St Joseph’s) Lochinvar NCCC 13 Jay Stevens All Saints College (St Mary’s) Maitland
SICC 13 Reece Regan McCarthy Catholic College Emu Plains MCS 12 Jarrod Thompson St Gregory's College Campbelltown
NCCC 1 Nathaniel Regueria St John's College Woodlawn MCS 2 Ratu Tagive Holy Spirit College Lakemba
SCCC 16 Ben Toussis Edmund Rice College Wollongong SICC 2 Alan Tuiala Patrician Brothers College Blacktown
SICC 9 Luke Vescio Mater Maria College Warriewood MCS 8 Aaron Woods Holy Cross College Ryde
SICC 18 Zac Wedesweiler De La Salle College Caringbah MCS 3 Matthew Wright Patrician Brothers College Blacktown
COACH Mr Michael Lewis La Salle College Bankstown COACH Mark Morrison St Paul’s College Kempsey
MANAGER Mr John McKnight McCarthy Catholic College Emu Plains MANAGER Mr Mark Ross Patrician Brothers College Blacktown
TRAINER Ms Sonya Ratcliff St Dominic’s College Penrith TRAINER Mr James Clancy De La Salle College Revesby Heights
TOUR MANAGER Mr Stephen Hooper Red Bend College Forbes TOUR MANAGER Mr Simon Hultly Kildare Catholic College Wagga Wagga
ccc trials

The Northern Country Under 15's defeated MCS today for the first time in history according to coach Dave Koch.

After the game a very proud & excited coach said " It's was just an outstanding effort by all the boys, led by our four front rowers, they just dominated MCS in both attack & defence & they laid the platform for our outside backs. "

The Northern Country Under 15's won the game 20 - 4.

" I'd be surprised if we didn't get 8 - 10 players in the NSW CCC Under 15's squad "

" From our team we have players from far & wide, the boys came from the North West NSW, the NSW North Coast & the Hunter Valley. "

The boys should be proud of their effort & attitude towards their preparation, as we only had a one & a half training session on Thursday arvo. Also a big thank you to the boys families for their support & effort getting the boys here " SEE OURFOOTY ACTION PHOTOS
NSW CCC U 18's trials '08 (Photo : ourfooty media)
All NSW CCC Trials were played with respect for opponents and in the spirit of the CCC way (Photo : ourfooty media)
nsw ccc trials day 1 Under 15's in action (Photo : ourfooty media)
MCC are in for a day 1 try in the U 15's

Today was the 1st day of the NSW CCC Trials & it was a fantastic first day with some outstanding footy, sportsmanship & skills shown on both footy ovals, the ref's were also very good and should be congratulated too.

If u want to see some photos of today's action, make sure your parents sign the permission form & return them tomorrow

We would like to thank Mr. Simon Huntley for all his help today and for being a quick typer to provide us with today's results, good on ya Simon

Full Results from day 1 coming soon

If you played footy today & you would like a couple photo's from today action, send us an email, tell us what team u played in, weather u played in the u 15's or opens, what number you were, also tell us what colour your hair & boots were so we can id u & get u some cool photo's EMAIL OURFOOTYTEAM

If you would like a copy of the official Team Photo's, or plenty of action photos from the CCC trials visit Melba Studios, they are the official NSW CCC Photographers and they will look after you gr8 m8 !

Melba Studios

Lismore Vs Maitland/Newcastle play in the Polding Catholic Primary Schools selection trials

St Stanislaus School at Bathurst was the chilly venue for the Polding Catholic Primary Schools Rugby League selection trials in early May.

Boys travelled from far and wide to St Stani's to show their stuff and vie for selection in a round robin tournament that included representative Dioscesan teams from Maitland/Newcastle, Armidale, Wilcannia/Forbes, Broken Bay, Lismore and Bathurst.

After a long day and a final Possible's v Probable's match, the following squad was announced to travel to Inverell in June for the State Primary School Trials;

Ryan Cummins - St Joseph's Oberon, Jack Green - St James Banora Point, Josh Trayburn - St Edwards Canowindra, Benjamin Marks - St Mary's Warren, Jayden Young - St Brigid's Branxton, Ryan Glanville - St James Kotara, Connor Marron - St James Banora Point, Billy Braithwaite - St Josephs Manildra, Ben Balcomb - St Therese's New Lambton, Michael Wilson - St Joseph's Tweed Heads, Jack Hetherington - St Mary's Warners Bay, Noah Johnston - O.L.R. The Entrance, Bradley Mullins - St Paul's Gateshead, Samuel Togo - St James Banora Point, Clancy Witt - St James Muswellbrook, William Fell - St Laurence's Forbes, Bryce Park - St Joseph's Eugowra.
Jake Grace, Tobias Evans, Kyle Baxter, Cameron Clarke, Jamie Graham, (front) Todd Graham and Lou Goodwin.
Some of the players selected in the Southern Country side: (back) Jake Grace, Tobias Evans, Kyle Baxter, Cameron Clarke, Jamie Graham, (front) Todd Graham and Lou Goodwin.

Red Bend Catholic College, long renowned as a breeding ground for young rugby league talent, has had 10 players selected to play in the prestigious Southern Country Catholic Colleges side and 13 in the Western Catholic Schools side.

Late last term, Red Bend Catholic College hosted selection trials for the Western Catholic Schools side.

Six under 15s college footballers were selected for Western from these trials and seven in the under 18s.

Cameron Clarke, Todd Graham, Kyle Baxter, Tobias Evans, Jarrod Nicholson and Joseph Gunn are the Red Bend representatives in the under 15s, while Cameron Miller, Luke Goodall, Jamie Graham, Jack Hall, Jake Grace, Lou Goodwin and Kye Redfern were selected to represent Western Catholic Schools in the under 18s.

On Monday, these students undertook the next round of trials against a strong Wollongong side at Cootamundra.

Red Bend sent a team of 13 hopefuls and from these 10 young footballers will represent Southern Country Catholic Colleges.

In the under 15s, Cameron Clarke, Todd Graham, Kyle Baxter, Joseph Gunn and Tobias Evans gained selection.

In the under 18s, Jamie Graham, Jake Grace, Luke Goodall, Jack Hall and Lou Goodwin will represent the side.

Gaining selection in the Southern Catholic Colleges side is a significant achievement. The zone represents catholic schools from across much of NSW and many past players have gone on to bigger and better things.

The selected students will now move to trials for the NSW Combined Catholic Colleges to be held in Bass Hill on May 23 and 24.
The Under 15's & opens team were selected yesterday at Cootamundra.
UNDER 15's
OPENS (U 18's)
1. Cade Price Kildare Catholic College, Wagga   1. Jared Broderick James Sheahan, Orange
2. Matthew Tran John Therry Catholic High, Rosemeadow   2. Brendan O’Rourke Mater Dei Catholic College, Wagga
3. Joseph Gunn Red Bend Catholic College, Forbes   3. Wade Hunt Edmund Rice College, Wollongong
4. Simon Lienesch Sacred Heart, Cootamundra   4. Ryan McBriarty Holy Spirit College
5. Cameron Clarke Red Bend Catholic College, Forbes   5. Sebastian Cottam Kildare Catholic College, Wagga
6. Todd Graham Red Bend Catholic College, Forbes   6. Jayden Dalalana Holy Spirit College
7. Tobias Evans Red Bend Catholic College, Forbes   7. Lionel O’Mally St Johns College, Dubbo
8. Daniel McGookin Magdalene Catholic High   8. Josh Heggie Holy Spirit College
9. Tim Hurst Mater Dei Catholic College, Wagga   9. Jamie Graham Red Bend Catholic College, Forbes
10. Peter Clarke John Therry Catholic High, Rosemeadow   10. Justin King Edmund Rice College, Wollongong
11. Bayden Schubert St Francis, Leeton   11. Ryan Marlin St Johns College, Dubbo
12. Moahoni Lelei Marian College, Griffith   12. Jake Grace Red Bend Catholic College, Forbes
13. Wes Jones St John's High   13. Lou Goodwin Red Bend Catholic College, Forbes
14. Kyle Baxter Red Bend Catholic College, Forbes   14. Tom Morrison John Therry Catholic High, Rosemeadow
15. James Simpson Magdalene Catholic High   15. Luke Goodall Red Bend Catholic College, Forbes
16. Ricky Rojas Corpus Christi   16. Jack Hall Red Bend Catholic College, Forbes
17. Braden Mammore St. Joseph's Catholic High, Albion Park   17. Mitch Reine St. Joseph's Catholic High
18. Kurt Mangan Mt. Carmel High, Varroville   18. Luke Symons James Sheahan, Orange
19. Ben Tousis Edmund Rice College, Wollongong   19. Jason Torchia Edmund Rice College, Wollongong
20. Jared Constable Edmund Rice College, Wollongong   20. Cameron Breust Mater Dei Catholic College, Wagga
Coach Chris Levy Mt Carmel, Varroville   Coach John Hogan Sacred Heart, Cootamundra
Mgr Ben Gregory St Matthews, Mudgee   Mgr Anthony Hood Mater Dei Catholic College, Wagga
Trainer Darren Culnane La Salle, Lithgow   Trainer Clint Giddings St Josephs, Oberon
Trainer       Trainer Wes Gibson La Salle, Lithgow
thanx to steve h for send us the teams lists
Nick Ratcliffe runs at stacey - De La Vs Cronulla U 15A's (Photo : ourfooty media)
Nick Ratcliffe - St. Patricks College Sutherland in action for De La Salle (Photo : ourfooty media)

After the Catholic Independent Schools rugby league trials a couple weeks ago, the following squads have been announced, congratulations to all players.

CIS will take on other NSW CCC sides at the State selection triala.

The 2008 NSWCCC State Selection Trials will be held on Friday 23rd May and Saturday 24th May at The Crest Sporting Complex.

The State Trials will be hosted by Metropolitan Catholic Schools (MCS).

Clay Robinson Xavier College Landilo Michael Hodel St John Bosco Engadine
Joseph Drinkwater St John Bosco Engadine Ratu Tagive Holy Sprit Lakemba
Shaun O’Regan Aquinas Manai Ryan Morgan MacKillop Warnervale
John Hassarti Marion College Kenthurst Mitchell Davidson Gilroy Castle Hill
Nichols Ratcliffe St Patrick’s Sutherland Matthew Sommers St Patrick’s Sutherland
Adam Thorogood St John Bosco Engadine Nathan O’Regan Aquinas Manai
Jesse Newton MacKillop College Warnervale Brad Murray Holy Sprit Lakemba
Louis Musson Oakhill Castle Hill Tom Hancock St Patrick’s Sutherland
Luke Vescio Mater Maria College Sam Stanford St Augustine’s Brookvale
Jake Riggs Xavier College Luke Haddrick St Paul’s Manly
David Pasqualino Aquinas Manai Nick Boland Oakhill Castle Hill
Adam McGuiness St Edwards Gosford Shaun Vengoa Oakhill Castle Hill
Reece Regan MaCarthy Emu Plains Brad Meaney St Paul’s Manly
Jake Webb St Columba Springwood Daniel Anisse Oakhill Castle Hill
Kyle Lenehan St Columba Springwood Sam Duggan Aquinas Manai
Mathew Bowler MaCarthy Emu Plains Dane Fazakerly De La Sale Cronulla
Jordan Meridith St Pauls Manly Kaye Compton MacKillop Warnervale
Elias Mouusa Clare Hassall Grove Dean McGlinchey Mater Maria Warriwood
Dion Beatie De La Sale Caringbah Sam Reilly St Mary’s Cathedral Sydney
Joseph Tufilli Clare Hassall Grove Nathan Clarke St Edwards Gosford
Kildare Catholic College win Hardy Shield
Kildare Catholic College win Hardy Shield.

Three years of preparation payed off on Wednesday night as our open rugby league team overcame a gallant Wagga High side to claim this year's Hardy Shield title.

The gripping encounter was eventually decided 2 minutes from the end of extra time as Zac Wilson slipped his way through to score off a deft pass from Mitch Mullins.

A large crowd witnessed one of the closest finals in recent history as the scores were locked at 8 all at full-time untill the Kildare match winner.

A reflection of how close the contest was would have seen Wagga High win the title should scores have still been locked at extra time as they where the first try scorers.

In a great team effort special mention must go to Captain Zac Wilson for his exceptional leadership as well as fellow Year 12 students Simon Drum,

Steve Irons, Ben Trevaskis and Bryce Koop who showed great maturity and commitment throughout the campaign. Congratulations to all 26 squad members and to Mr Peckham, Mr O'Connell, Mr Hunt and Mr Huntly and the greater school community for their support.

Despite being down 8-0 mid-way through the first half, Wagga High remained composed, posting two late first half tries to be ahead 10-8.

During the first half, Kildare hooker Brenton Armstrong was badly injured and received a suspected dislocated elbow which resulted in the game being moved to the next field while he was attended to by medical staff.

In the second half, Wagga High ran away with the win scoring three unanswered tries.

The Riverina Anglican College (TRAC) kept their Hardy Shield aspirations alive with a come from behind win over Mount Austin High School.

Poor ball control and bad decision making resulted in neither team getting any momentum.

TRAC eventually took the win 14-6.

News from the 11 th March :


Following impressive first round Hardy Shield wins for both teams, the stage is set for the top two ranked teams to do battle, in what could be a preview of the grand final.

Kildare coach, Simon Huntly, is wary of the Wagga High team and the ability they have to put points on quickly.

“They will shift the ball around through their halves and on the edge of the ruck,” he said.

“We will have to right on our game defensively.”

“I’m hoping it isn’t a high scoring affair, we don’t want to get in a shootout with them.”

Wagga High coach, Andrew Morton, is hoping his forward pack will be able to match it with Kildare, believing they have the ascendancy in the backs.

“They have a pretty strong forward which is led well by their front rowers,” he said.

“Our forwards need to do a job for us and we will then be hoping to spread the ball wide.”

Kildare has focused a majority of their training on improving their defence and making sure the team doesn’t get carried away during the game.

“We have worked on our defensive technique and controlling the ruck,” Huntly said. “Last week we got caught up in the hype and gave away a few penalties so hopefully we can fix that.””Wagga High are the form team and we cant afford to give them a leg up during the game.”

Wagga High has also realised the importance of improving their defence for the clash, focusing much of their training this week on improving that. –

The NSWCCC Executive was re-elected unopposed at yesterday's AGM held at NSW Leagues Club. Executive members are:

President: Simon Huntly Kildare Catholic College (Wagga Wagga)

Vice President (City): Barry Walsh (St Dominic's College Penrith)

Vice President: (Country): Mark Falkenmire (McCarthy College Tamworth)

Secretary: Steve Hooper (Red Bend College Forbes)

Treasurer: Santo Passarello (Patrician Brothers College Blacktown)

Purchasing/Publicity: James Clancy (De La Salle College Revesby Heights)
2008 State Selection Trials

The 2008 NSWCCC State Selection Trials will be held on Friday 23rd May and Saturday 24th May at The Crest Sporting Complex.

The State Trials will be hosted by Metropolitan Catholic Schools (MCS).
| MAP |
St. Joseph's High School - 2007 CCC Cochrane Cup Champions
St. Joseph's High School
2007 CCC Cochrane Cup Champions
The Scone Advocate
The commitment and determination of St Joseph’s High School’s under14s rugby league side paid dividends last week, winning the final of the prestigious Cochrane Cup.

The 22-man squad had been training for last week’s final against Mater Dei College for nigh on two years, according to school principal and coach, John Tobin.

“The boys have worked together and trained together for the last two years in preparation for this particular final,” he said.

“The intensity of their training and the commitment they have shown is the reason that they claimed victory.”

The Cochrane Cup is only open to Under 14s teams from Catholic and Independent Schools in NSW.

First rounds in the The Cochrane Cup commenced early last term with St Joseph’s coming out victors in the Hunter region.

The boys then went on to play against O’Çonnor Catholic for a place in the quarter finals.

O’Çonnor went down to St Joseph’s 50-14 ensuring St Joseph’s a place in the finals.

The boys then came up against St John’s Woodlawn and defeated them soundly, 24-4.

Progressing to the semi finals, St Joseph’s then took on Gilroy College and thumped the Parramatta-based team 52-6.

Securing a place in the final, St Joseph’s could smell victory but it was going to be a difficult finish.

Set against Mater Dei College, Captain Adam Clydsdale said it was a nail-biting event.

“It was neck and neck all the way and the lead changed four or five times,” he said.

Mr Tobin said the team scored two tries in the last five minutes of the match, sealing the game 28-20.

“It was a very close game but I think it was the boys’ determination and commitment that saw them rewarded in the end,” he said.

Adam and the boys agreed it was a great feeling to win.

“To know you’re the best in the state, it’s probably the best feeling I’ve felt in my life,” Adam said.

“And it was good to spend that moment with the boys.”

Mr Tobin said he admired the team for their intensity.

“Their code of commitment, behaviour and manners, even on the overnight trips away showed their solid commitment to win this competition,” he said.

Co-captain Nick Ritter said winning against Mater Dei was not an easy feat.

“They were a big side,” he said.

“But what we lacked in size, we made up for in speed. That and sheer will and determination.”

The boys said the support they received throughout the competition was crucial to their success.

“We’d like to thank Mr Tobin for his time with us and Country Rugby League development officer, Chris Brennan, for training us almost every Thursday,” Adam said.

“Also trainers, Brett Parkes and Graeme Walker and of course the boys for putting in the effort all year.”

Mr Tobin said he had never worked with a team sharing such enormous camaraderie and team spirit.

“In all my experience I haven’t seen anything like that and when it came down to a close final, that paid dividends,” he said.

The squad consisted of : Nicholas Walker, Ryan Chillingworth, Ethan Haggarty, Lyndon Christie, Ben Young, Nicholas Ritter, Adam Clydsdale, Glen Parkes, William Tudor, Tyler Bartholomew, Jacob Bailey, Codie McCarthy, Jaye Phelps, James Eveleigh, Duncan Collins, William Thorncraft, Alexander Walsh, Mitchell, Van Balen, Liam Parker, Brent Wilton, Sam Dykes and James Carr.
Patrician Brothers Vs Oakhill College PATRICIAN BROTHERS 48 –V- OAKHILL COLLEGE 6 - ARRIVE ALIVE

This was our first game in this year’s Arrive Alive competition against Oakhill College.

In the first 15 minutes the team ran in three well constructed tries.

After getting away from the game plan the team got back to basics and ran in a further 2 tries to ensure we went to the break with a handy lead.

With the commencement of the second half, Oakhill were placed under pressure and we took advantage and added a
further 2 tries.

This was an extremely good result with all players making a contribution.

Our next opponents will be St Dominics, who will be well prepared and up for the challenge.

The strong vocal support the team received from the 200 strong Blue and Gold army lifted the team and was very
much appreciated.

It is this type of support that ensures success and builds morale and school community.

Man of the Match: Siosaia Vave - 3 points; Albert Kelly – 2 points; Jamie Buhrer – 1 point
ourfootyteam.com & ourfooty media All rights reserved.
This website is an unofficial and independent source of news and information, and is not affiliated with any school, team or league UNLESS STATED
| contact us | privacy policy | site map | terms & conditions | HOME |